בית חכם: הרבה יותר פשוט משחשבתם!

אחד התחומים שעוברים מהפכה של ממש בשנים האחרונות הוא הבית שלנו. בין אם שמתם לב לכך או שלא, הבית הופך לאט לאט לטכנולוגי יותר, למשוכלל יותר ולמורכב יותר. עם המורכבות באה כמובן גם מורכבות בתהליך ההטמעה ובחירת המערכות השונות. אם עד היום שיפוץ היה תהליך מיגע, הרי שמעתה יש עוד נדבך לחשוב עליו – מערכת בית חכם. איך עושים את זה? מאמר בנושא.

מקורות מידע אמינים ומעשירים

בשביל לקבל החלטות טובות בקשר לבית החכם, אנחנו צריכים להכיר את הנושא לעומק. מומלץ לקרוא מאמרים בנושא שיספקו מידע רב ככל הניתן. קיים גם פודקאסט נהדר שמומלץ להאזנה. הפודקאסט נקרא דירה להשכיל. זהו פודקאסט ששם לו כמטרה להיות מקור למידע ולדיונים סביב הנושא של בתים חכמים. מכיוון שזהו נושא רחב שכולל תחומים רבים, מומלץ לעקוב אחרי הפרסומים השונים בפודקאסט. נוסף על כך, כדאי להתעדכן בכתבות ומאמרים שמתפרסמים מידי יום ברחבי הרשת.

בית חכם - הרבה יותר פשוט משחשבתם

בית חכם – מי צריך את זה בכלל?

למעשה, 'בית חכם' הוא מונח שמתייחס למערכות שליטה ובקרה שונות שנמצאות בבית שלנו ואחראיות על פעולות ומשימות מגוונות. מכאן נגזר שכל בית יכול להנות ממערכות הללו ולהפוך לאט לאט לבית חכם. הדימוי הראשוני אצל אנשים כאשר הם שומעים על המושג הוא אולי קצת מעולמות המדע הבדיוני. רבים חושבים שמדובר במותרות או שזה תחביב של שוחרי טכנולוגיה בלבד. אחרים טוענים שניתן להסתדר 'כמו שהסתדרנו עד היום' גם עם בית 'רגיל'.

למעשה, מערכות בית חכם נותנות לנו יתרונות משמעותיים שאותם ניתן לחלק לתחומים הבאים:

  • בטיחות – מערכות שונות יכולות להתריע בפנינו על סכנות שונות: החל מהתחלה של שריפה ועד שימוש מופרז במים שמצביע אולי על נזילה ושיטפון. כאשר אנחנו בחופשה של שבוע, זה יכול להיות קריטי.
  • בטחון – מערכת חכמה של התראה, תצפית וקישור למוקדי עזרה תעניק לנו מענה לסיכונים של פריצה או אפילו ניסיון לגניבת רכב. מדובר במערכות הרבה יותר משוכללות מסתם אזעקה.
  • חסכון בכסף – מערכת בית חכם יכולה פשוט לחסוך לנו הרבה כסף. החיסכון נובע מבקרה נכונה יותר של מכשירי חשמל כגון תאורה וחימום או צריכת מים מופחתת. דוגמא קטנה – סגירה אוטומטית של תריסים בקיץ למשל, יכולה להפחית את צריכת החשמל מהמזגן. לאורך שנים, החיסכון הזה מצטבר ומגיע לסכומים משמעותיים. אגב, אם תרצו לחסוך בחשמל, מוטב שתשקלו התקנת פאנלים סולאריים, משום שהתהליך טומן בחובו שלל יתרונות.
  • איכות חיים – מערכת בית חכם יכולה להשפיע על איכות החיים שלנו, על המצב הנפשי ואפילו הבריאותי. אם זה נשמע מוגזם, כדאי לכם להמשיך וללמוד על נושאים כמו התאמה של תאורה נכונה לשעות היום, השקמה שמתואמת עם פתיחת הווילונות והתריסים או אפילו אוורור וסינון של האוויר בבית גם בימי החורף הקרים.

בית חכם – תחום מתפתח

הדבר הבסיסי שצריך לזכור בנוגע לנושא הוא שהוא כל הזמן מתפתח. לעיתים מדובר בפיתוחים טכנולוגיים או עיצוביים ולעיתים ההתפתחות היא בעלויות רכישה ותפעול שנהיות יותר ויותר נגישות. בית חכם אם כן הוא שם כולל למערכות שונות שמאד כדאי שתכירו. ניתן לתכנן את המערכות הללו עוד בשלבי בניית הבית, אך בהחלט ניתן להתקין אותן גם בבתים קיימים. כך או כך, מוטב להתייעץ עם איש מקצוע בנושא. בהצלחה.

 

נגישות