בונים בית? המדריך השלם לבחירת אדריכל/מעצב פנים

בניה של בית היא אחד הפרויקטים המורכבים ביותר שאפשר לעבור, כאשר גם במקרה של מעבר דירה מדובר במשימה לא פשוטה. המטרה היא שהבית יהיה מתוכנן ומעוצב ללא כל דופי, תוך שהוא משלב בין הפן הפרקטי לזה האסתטי ומשרת את בני הבית בצורה האידיאלית עבורם. המפתח להצלחה עובר בבחירה נכונה של בעלי מקצוע, בעיקר אדריכלים או מעצבי פנים. אבל איך תקבלו את ההחלטה האידיאלית עבורכם?

בחינת הניסיון המקצועי

בעת בחירה של בעלי מקצוע לתכנון ולעיצוב הבית, חשוב מאוד לבדוק בדיוק מול מי עומדים. אדריכלות, עיצוב פנים ומקצועות אחרים בשדה המשחק מצריכים הכשרה תיאורטית, ובחלק מהמקרים גם תעודה המעידה על כך. למרבה הצער, בישראל לא חסרים אנשים אשר מציגים את עצמם כ"מומחים" לתחום מסוים גם אם בפועל ההשכלה שלהם בו מינימלית והניסיון שלהם דל.

התפקיד שלכם, בבחירה של אדריכל או מעצב פנים, היא לראות מהי ההכשרה של בעל המקצוע, באיזה ניסיון הוא מחזיק בתחום וכן הלאה. בעלי המקצוע אמורים לספק תשובות לשאלות אלה, אם הן אכן תישאלנה, ללא כל קושי. אם אתם מרגישים שהאדריכל או המעצב מתחמקים, יכול מאוד להיות שיש להם משהו להסתיר.

חשוב לשים לב שאדריכלים ומעצבים יכולים בהחלט להיות מומחים לעולם תוכן מסוים, והרי מדובר בתחומים שהם רחבים או אפילו אינסופיים. האדריכל למשל יכול להתמחות בעבודה על בנייני מגורים, בתים פרטיים וכן הלאה. מעצב פנים, אם לוקחים דוגמא נוספת, עשוי להציע את שירותיו בעיקר עבור דירות יוקרה או לחלופין דירות קטנות. שאלו תמיד האם יש התמחות מסוימת של בעל המקצוע, תוך שאיפה שאם היא קיימת – היא תתאים בדיוק למה שאתם מחפשים.

רזומה ותיק עבודות

הרעיון של בחינת תיק העבודות של האדריכל או המעצב הוא הגיוני ברמת העיקרון, אבל מורכב מעט לביצוע. הסיבה לכך היא שעליו לעבוד תמיד בהתאם לתנאים הספציפיים שמכתיב מבנה מסוים ולדרישות המשתנות של הלקוחות. במילים אחרות: אם אתם רואים עבודה קודמת של מעצב הפנים ולא מתחברים אליה, זה מאוד הגיוני. התפקיד שלו הוא למלא אחר הדרישות של הלקוחות שלו, ולא לעצב בית בסגנון גלובאלי שידבר אל כל אדם באותה מידה (מה גם שבפועל אין סגנון שמתאים לכולם).

אתם בהחלט יכולים, עם זאת, לבחון כמה עבודות קודמות של האדריכל או המעצב. ייתכן מאוד שבדרך זו תוכלו להבחין ב"טביעת אצבע" מסוימת שלו, בסגנון שהוא נוטה אליו וכן הלאה. יכול להיות שגם תשימו לב שהעבודה שלו, גם בהיעדר ידע מקצועי מבחינתכם, היא באיכות שאינה משביעת רצון.

ניתן ולעיתים אף מומלץ ליצור קשר עם לקוחות קודמים או קיימים של בעל המקצוע, לשאול אותם לגבי חוויית העבודה מולו, אופן ההתנהלות והתוצאות שהושגו מנקודת המבט שלהם.

הזמינות

עיצוב בית, ועל אחת כמה וכמה תכנון אדריכלי שלו, עשויים להימשך לאורך זמן. יש צורך בתכנון מוקפד, במדידות, בפגישות הולכות ונשנות בין הצדדים, במציאת בעלי מקצוע וכן הלאה. אתם חייבים לוודא שבעל המקצוע אליו אתם פונים יהיה באמת זמין עבורכם להשקיע בעבודה את מלוא המאמצים ותשומת הלב, כפי שהיא בוודאי דורשת.

כדי להגדיל את הסיכויים לכך מומלץ לראות מהם אזורי הפעילות ומתן השירות של האדריכל או מעצב הפנים, תוך שאיפה שהוא יציע את שירותיו במרחק גיאוגרפי סביר ממקום הנכס. בדקו מהי ההתחייבות של בעל המקצוע למתן השירות, בהתאם לתקופה הנתונה, וכיצד תוכלו להתנהל מולו בפועל. שאלות מהסוג הזה עשויות ללמד אתכם על זמינותו למשימה הספציפית, ובהתאם לכך האם הוא האיש הנכון במקום הנכון עבורכם.

נגישות