עיצוב חדר ילדים- להרבה ילדים

מצוקת הנדל"ן בישראל מביאה רבים לפתרונות יצירתיים לניצול שטחי הדיור הקיימים, באופן שייתן מענה למשפחות בכל סדרי הגודל, ולאחר ניצול התקציב המקסימלי המיועד לדיור. בחנויות הרהיטים ניתן למצוא לא מעט חדרי ילדים מעוצבים המיועדים לחלל בינוני עד גדול, ולילד אחד בלבד. משפחות בהן גדלים מספר ילדים הנדרשים לחלוק חדר אחד (אכן מדובר בתופעה שטרם נעלמה מן העולם) נזקקות לפתרונות עיצוב פונקציונאליים יעילים ודקורטיביים כאחד.

 

כיצד ניתן לעצב חדר אחד לשלושה ואפילו ארבעה ילדים?

עיצוב חדרי ילדים הוא אחד התחומים המאתגרים בעולם עיצוב הפנים, וזאת כאשר ססגוניות, חיות ופונקציונאליות מניעות את התהליך. בעיצוב חדר למספר ילדים כדאי ונכון להתחיל בבחירת החדר בבית. למרות שנהוג לשייך את החדר הגדול ביותר בבית להורים, במקרה בו נדרשים מספר ילדים לחלוק חדר שינה אחד כדאי ונכון יהיה להקדיש להם את החדר הגדול ביותר בבית. היה וקיים חדר צמוד מרפסת או יחידת ארונות נכון יהיה להפוך אותו לחדר הילדים ולמצל את התוספת לפתרונות אחסון וסדר של מוצרי הילדים.

לא להיות מקובעים

ילדים זקוקים למיטות לישון בהם ופתרונות אחסון לחפצים ולציוד הלימודי שלהם. מעבר לזה אין צורך להיות מקובעים על פרטי ריהוט אותם ניתן לראות בקטלוגים ומאפיינים חדרי ילדים מעוצבים באשר הם. שולחן כתיבה? אין ספק כי מדובר בפתרון מעורר השראה המסיע לילד באגון לימודיו והכנת שיעורי הבית. יחד עם זאת, רבים הם הילדים המעדיפים להכין את שיעורי הבית דווקא בפינת האוכל או בחלל מרכזי אחר, בשכיבה על המיטה או בכתה בהפסקה. בבחירה של פרטי ריהוט יש להביא בחשבון את הילדים שלכם, העדפתם וצרכיהם.

בכל מקרה בעיצוב חדרי ילדים למספר ילדים אין צורך ביחידת לימוד ושולחן לכל ילד, וניתן ליצור שולחן אחד מוארך המספק מקום לשניים או שלושה ילדים גם יחד. לא כל הילדים נוהגים ללמוד באותן שעות וחלוקה של מרחב העבודה על פי שעות ובהתאם לגיל הילדים החיים בחדר עשוי לתת מענה לשאלת המיקום והריהוט המאתגרות.

עיצוב חדר ילדים

פתרונות אחסון

סוד ההצלחה של חדרי ילדים מעוצבים הוא פתרונות אחסון. ילדים אינם יצורים מסודרים, ולמרות הכינויים המחמיאים שהוריהם מדביקים להם, מדובר בילדים ולא בנסיכים ונסיכות, או בני מלוכה אחרים שזוכים לשירות סידור חדרים קבוע. פתרונות אחסון מרובים יאפשרו לילדים (או להוריהם) להחביא היטב את הבלגן ולהותיר חדר מסודר ונעים למראית עין. בין פתרונות האחסון המוצעים כיום ניתן למצוא ארגזי מיטה ומגרות מיטה, ארגזים מעוצבים, מדפים בעלי יחידות סגירה, ספריות סגורות ועוד. ככל שירבו פתרונות האחסון בחלל, כך החדר יראה מסודר יותר.

פרטיות

גם כאשר שלושה וארבעה ילדים חולקים חדר שינה אחד, ולמרות היתרונות המגבשים והחוויות המשותפות שנצברות במגורים המשותפים, כל ילד זקוק לפרטיות שלו. מומלץ ליצור את אותה יחידה פרטית סביב מיטת הילד , הן באמצעות רהיט שתוחם את השטח הפרטי שלו, הן באמצעות יחידות גבס מעוצבות ובאמצעים עיצוביים נוספים. היחידה כמובן לא תהיה יחידה סגורה, אולם תאפשר לכל ילד לחוש כי גם במרחב החדר המשותף קיימת פינה פרטית ומוגדרת עבורו.

מיטות תלויות

מיטות תלויות הן טרנד הבא לתת מענה הן לילדים בחדר יחיד והן למספר ילדים החולקים חדר שיה משותף. באמצעות חיבורים חזקים במיוחד וריהוט איכותי ניתן לתלות את מיטת הילד באוויר ולמעשה להרוויח את המקום שנוצר מתחתין. באמצעות תאורה נכונה ופרטי עיצוב ניתן ליצור לכל ילד חלל אישי מעוצב תחת המיטה התלויה, להניח ריהוט נוסף, יחידות אחסון, שטיח או צעצועים, בהתאם לגיל הילד.

אין ספק כי עיצוב חדרי ילדים לחלל המשותף למספר ילדים הוא עיצוב מאתגר יותר הטומן בחובו לא מעט שאלות ובעיות. יחד עם זאת, באמצעות מחשבה פתוחה ויצירתיות ניתן ליצור חללים מעוצבים ויפים, המפרידים מחד גיסא בין הצרכים של כל ילד וילד, ויוצרים מאידך גיסא מרחב משותף מרהיב וססגוני לבילוי משותף ויצירת חוויות משותפות. מומלץ לבחור בפרטי ריהוט עמידים ואיכותיים, שכן הצורך לרהט ולהתאים חדר כזה למספר ילדים הוא צורך יקר מיסודו, ומומלץ להשקיע באיכות על מנת לא לסבול מסימני בלאי מוקדם ובצורף לחדש, לשפץ ולרכוש פריטים נוספים לעתים קרובות.

נגישות