עיצוב פנים במהלך תמ"א 38 – למה זה כדאי?

כל דירה באשר היא דורשת מדי פעם ריענון או עדכון. פעמים רבות הפתרון נמצא אצל בעלי המקצוע השונים, ביניהם מקבל מקום של כבוד מעצב הפנים. אבל מתי בדיוק כדאי להזמין את שירותי המעצב? בעת המעבר לדירה חדשה, למשל, או כאשר חל שינוי משמעותי בדירה.

בנסיבות האלו בדיוק ברור מדוע עיצוב פנים במהלך תמ"א 38 – הלא היא תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה – הוא הגיוני ולעיתים אף מתבקש.

כך מנצלים את המצב

זה לא פשוט לעשות שינויים בבית, על אחת כמה וכמה שינויים המוגדרים כמקיפים. תמ"א 38 עונה על ההגדרה הזו, וממש לא בהתייחס לתשתיות החיצוניות של הבניין בלבד. למרות שלכל פרויקט תמ"א יש חוקים משלו, רבים מהם כוללים שדרוג של הדירות הקיימות, שהופך את הפרויקט לכדאי עוד יותר מבחינת הדיירים. תוספת של מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) ומרפסת שמש הם בעלי משמעות פונקציונלית ואסתטית גם יחד עבור הדיירים. פתאום יש שטח חדש שצריך לדאוג לו, ושרצוי לעצב באופן העולה בקנה אחד עם מגמת העיצוב הנוכחית בבית. עם כל הכבוד לשינויים שבמסגרת התמ"א, הם מיועדים להשתלב בדירה קיימת ולא להיות על תקן של דירה "חדשה".

כאן כבר אפשר להבין מדוע מומלץ לחשוב באופן חיובי על עיצוב פנים במהלך השינויים שבמסגרת תמ"א 38 או מיד לאחריהם. השינוי המשמעותי בדירה הוא נקודת זמן מצוינת "לעשות חושבים" ולסקור את הבית מנקודת מבט מקצועית יותר, עם דגש משמעותי על השינויים במסגרת התמ"א אבל ממש לא רק.

נקודה מרכזית אחרת היא שכדאי לנצל את הרגע בו הבית גם כאן עובר שינויים ולהשלים או עיצוב הפנים תוך כדי. השינויים במסגרת תמ"א 38 גורמים ליציאה מסוימת משגרת החיים שלנו, ולכן אפשר "לזרום עם זה" ולהוסיף שינויים אחרים במסגרת עיצוב הפנים.

כך למשל תוכלו להרוס קירות, לבנות מחיצות מחומרים דוגמת גבס, להחליף את הריצוף ולבצע שלל פעולות אחרות, הנעשות בתנאים האלו בצורה פשוטה פי כמה לביצוע. זאת להבדיל מהתרחיש ההפוך, בו מנסים לחזור לשגרה לאחר התמ"א – רק כדי להיכנס מהר מאוד לתקופה חדשה של שינויים, שדרוגים או אפילו שיפוצים.

מחיר, נוחות ומה שביניהם

אחד היתרונות המרכזיים של תמ"א 38 הוא הפן הכלכלי, כאשר הדיירים בבניין הקיים לא צריכים להוציא ולו שקל מכיסם על מנת לממן את הפרויקט: כל ההוצאות חלות על היזם, שבתמורה נהנה מהזכות להוסיף יחידות דיור חדשות על גג המבנה ולמכור אותן לציבור הרחב. לשירותי עיצוב הפנים עדיין לא נמצאה נוסחה שכזו, לא משנה מתי מבצעים אותם, אך הפן החיובי הוא שעלות השירותים ממש אינה גבוהה מדי. רבים יטענו בפה מלא שהשדרוג המשמעותי במאפייני החלל הנתון בפנים הבית, שדרוג איכות החיים ומיקסום התאמת הנכס לנסיבות החדשות גורמים לעלויות הכרוכות בעיצוב הפנים להיות בטלות בשישים.

בנוסף לכך, חייבים לקחת בחשבון את היתרון שהזכרנו קודם לכן, לפיו עיצוב הפנים במהלך תמ"א 38 הופך את העבודה לפשוטה יותר. אם המעצב מקבל גישה לתכניות העבודה של היזם ולמבנה הדירה החדש, הוא יכול לקבל בשטח החלטות שיהפכו את החיים לפשוטים יותר. מכיוון שפשוט יותר לבצע את השינויים במהלך תקופת שיפוצי התמ"א העלויות של הפעולות עליהן הוחלט במלאכת השיפוץ עשויות לרדת פלאים.

כל אלו מאפשרים לכם להגיע למסקנה חד משמעית: אם גם אתם עומדים לעבור שדרוג מאסיבי של הדירה והבניין שלכם במסגרת תמ"א 38, מומלץ מאוד לשקול להוסיף באופן חיובי עיצוב פנים – או אפילו שיפוצים בדירה.

נגישות