איך מעצבים חדר לילד עם הפרעות קשב וריכוז?

עיצוב חדר לילדים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD)יכול להיות מרתיע במקצת כיוון שהוא טומן בחובו היבטים רבים שצריך להתחשב בהם. חדר מעוצב היטב העונה על הצרכים של ילדיכם יכול לעזור להם להרגיש רגועים, ממוקדים ומאורגנים יותר, ולמזער הסחות דעת שעלולות להחמיר את הסימפטומים שלהם. במאמר זה, נספק כמה טיפים מעשיים המסייעים בעיצוב חדר לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. אז בואו נתחיל!

צרו אווירה מרגיעה

הצעד הראשון בעיצוב חדר לילדים עם הפרעות קשב וריכוז הוא ליצור אווירה מרגיעה. ילדים עם ADHD חווים לעיתים קרובות קלט חושי מוגבר, וחדר עם יותר מדי גירויים יכול להיות מכריע ולהוביל להסחות דעת. חיוני ליצור סביבה מרגיעה באמצעות צבעים רכים, ריהוט נוח ותאורה רכה.

 • ערכת צבעים: שימוש בצבעים רכים וניטרליים כגון בז', ירוק בהיר או כחול יכול ליצור סביבה רגועה ושלווה. הימנעו מצבעים בהירים ונועזים, שכן הם עלולים לגרום לגירוי יתר ולהסחות דעת.
 • תאורה: תאורה טובה חיונית ליצירת אווירה מרגיעה. השתמשו בתאורה רכה וטבעית. הבטיחו גם שבחדר יש מספיק אור טבעי במהלך היום, שכן אור טבעי יכול לעזור לווסת את דפוסי השינה ולשפר את מצב הרוח.
 • ריהוט: ריהוט נוח ונעים, כגון כורסאות רכות או פופים, יכול לסייע ביצירת אווירה מרגיעה.

מזערו הסחות דעת

ילדים עם ADHD יכולים בקלות להיות מוסחים על ידי גירויים חזותיים, שמיעתיים, או ניתנים מישוש. לכן, חשוב למזער את הסחות הדעת ככל האפשר בחדר שלהם. הינה כמה טיפים כדי להשיג זאת:

 • הסירו עומס: חללים עמוסים יכולים להיות מציפים ומסיחים את הדעת עבור ילדים עם ADHD. פנו פריטים מיותרים, וודאו שלכל דבר יש מקום ייעודי. השתמשו בפתרונות אחסון כגון מדפים, מגירות ופחים כדי לשמור על החדר מאורגן.
 • הגבילו מכשירים אלקטרוניים: מכשירים אלקטרוניים כגון טלוויזיות, מחשבים וטאבלטים יכולים להסיח את הדעת מאוד עבור ילדים עם ADHD. שקלו להגביל את השימוש בהם לזמנים קבועים במהלך היום.
 • השתמשו בווילונות מבטלי רעשים: וילונות מבטלי רעשים יכולים לעזור לחסום רעשים חיצוניים כגון רעשי תנועה או בנייה. הם יכולים גם לעזור להפחית הדים בחדר, אשר יכולים להיות מסיחי הדעת עבור ילדים עם ADHD.
 • בחרו אבזור פשוט: אבזור פשוט ומינימליסטי יכולים לעזור להפחית את העומס החזותי בחדר. השתמשו בווילונות פשוטים, מצעים פשוטים ועיצוב קיר מינימלי.

צרו מרחב ידידותי לחושים

ילדים עם ADHD חווים את החושים שלהם בצורה מוגברת, ולכן חשוב ביותר ליצור מרחב שיאפשר להם לחוות את חושיהם. הינה כמה טיפים כדי להשיג זאת:

 • השתמשו במרקמים: ילדים עם ADHD יכולים להפיק תועלת ממרקמים שונים המספקים גירוי מישוש. שקלו להשתמש בשמיכות עם טקסטורה, שטיחים רכים או שטיחי קיר עם טקסטורות שונות כגון לבד, כותנה או משי.
 • הוספת פינה חושית: פינה חושית יכולה לספק מרחב שקט ושליו לילדים עם ADHD להירגעות. כלול פריטים כגון צעצועי שונים או קוביית קשקוש כדי לספק גירוי מישוש.
 • קחו בחשבון את פריסת החדר: פריסת החדר יכולה להשפיע גם על החוויה החושית של הילד. הימנעו מלמקם רהיטים קרוב מדי זה לזה, וודאו שיש מספיק מקום לתנועה ולמשחק.

עידוד מיקוד

לבסוף, חיוני לעצב חדר המעודד מיקוד וריכוז לילדים עם ADHD. נוכל להשיג זאת באמצעות כמה דגשים:

 • צרו אזור למידה: אזור למידה מוגדר יכול לעזור לילדים עם ADHD להתמקד בשיעורי הבית ובמטלות שלהם. הכניסו כיסא ושולחן עבודה נוחים, תאורה טובה ואחסון לציוד בית הספר.
 • השתמשו בלוחות זמנים חזותיים: לוחות זמנים חזותיים יכולים לעזור לילדים עם ADHD להישאר מאורגנים וממוקדים במשימות. תלו לוח ציור או לוח מודעות כדי להציג משימות יומיות, לוחות זמנים ותזכורות.
 • השתמשו בניחוחות מרגיעים: ניחוחות מסוימים כמו לבנדר, נענע ווניל יכולים לעזור לקדם רגיעה ומיקוד. שקלו להשתמש בנרות ריחניים, בשמנים או במטהרי אוויר כדי ליצור סביבה מרגיעה וממוקדת.

לסיכום

עיצוב חדר לילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכול להיות מאתגר, אבל חיוני ליצירת מרחב המקדם רוגע, ממזער הסחות דעת ומעודד מיקוד. יצירת אווירה מרגיעה, מזעור הסחות דעת ועידוד מיקוד הם מרכיבים קריטיים כשמדובר בעיצוב חדר לילדים עם ADHD. בביצוע טיפים אלה תוכלו ליצור מרחב בטוח ונינוח לילדיכם ולאפשר להם לשגשג. זכרו להתייעץ עם הרופא או המטפל של ילדכם לקבלת המלצות נוספות המותאמות לצרכים הספציפיים של ילדכם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות